Українська (UA)English (UK)

БЕРЕЖАНСЬКИЙ ЗАМОК: СВЯТО З АТРАКЦІЄЮ БОГРАЧА

 

Кожне свято чи фестиваль у замку, а відбуваються уже десять років, мають свої незабутні атракції. Сьогоріч – майстер-клас Надзвичайного і Повноважного посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто з приготування бограчу. Присутні бережанці і прибулі з ним радники Посольства, Генерального консульства у Берегово, Почесні консули в Львові й Івано-Франківську, Тернополі і Тернопільській обл., представники ДП «Арт-Україна», управління міжнародного співробітництва та фандрайзингу та управління культури облдержадміністрації, Тернопільського відділення Асоціації міст України мали нагоду бачити як, прибравшись у фартушок з національною угорською символікою, пан Посол закладав у гарячий казан м'ясо, додавав води, а на якихось етапах і червоного вина, старанно помішував і лише через дві години доручив нагляд за його апетитним бульканням своїм помічницям-українкам із ТРЦ «Подоляни». А сам о 12.00 год., згідно програми святкувань, очолив делегацію на покладання вінків до таблиці національного лідера угорського народу Ференца ІІ Ракоці та на відкриття музейної експозиції «Замок Синявських у долі Ференца ІІ Ракоці».

Експозиція постала коштом
Бережанської міської ради, що була співпартнером ДІАЗу в проекті «Бережани: загублена стежка Ференца ІІ Ракоці», і який здобув перемогу в культурно-мистецькому конкурсі «Малі міста – великі враження». Стараннями Почесного консульства в Тернополі і Тернопільській обл. – консул Тетяна Чубак, помічник консула Анна-Марія Скакодуб – експозиція допоповнена банером «Родоводу Ф.ІІ Ракоці» та портретом графа М. Берчені.
Стрічку на вході в експозицію перетяли міський голова Ярослав Музичка і посол Іштван Ійдярто, а учасники театру-студії «Взори» (кер. Олена Різник) театралізованою композицією «Ференц ІІ Ракоці і «Бережанська відозва» (автор письменник В.Савчук) розкрили значення історичного для угорського народу документу. Вітальні промови, і Посла також, лунали українською мовою і тільки пісня у виконанні Софії Зятик – лауреатки міжнародних та всеукраїнських конкурсів, солістки театру пісні Мікст – угорською. Про угорську поезію вела мову на зустрічі творчого об'єднання «Римовані Бережани» Наталія Блащак, вчителька гімназії.

Небеса не поскупилися
цього дня на тепле сонце, і двір замку забуяв всіма барвами українських строїв учасників художньої самодіяльності міста і району, стилізованих костюмів дитячих танцювальних колективів та виповнився щирими вітаннями від Івана Крисака, т. в. о. голови облдержадміністрації, Оксани Лещук, представника відділу освіти, молоді і спорту міської ради, Олени Мельничук, начальника відділу культури, туризму та релігій міської ради, Олега Захарківа, заступника міського голови, Василя Зорика, директора ДІАЗу.
Представники обласного управління культури Світлана Байталюк, Ярослав Пелехатий поділилися на сайті такими враженнями: «У Бережанах гучно відзначили свято замку. Розваги – на будь-який смак і на будь-який вік, а цікаві локації захоплювали своєю новизною та оригінальністю. Поетичний перформанс ,,Римовані Бережани", містечко народних ремесл, туристично-інформаційна платформа, виїзні експозиції бережанських музеїв, ЦБС, станиця Пласту, фотозона ,,Костюми середньовіччя від Олени Різник" та майстер-класи середньовічних танців від театру-студії ,,Взори", кінотеатр ,,Рідне місто", дитяча поляна, майстер-класи від керівників гурту Центру дитячої та юнацької творчості міста Бережани, театралізована композиція ,,Ракоці і Бережанська відозва", гастрономічний ярмарок, атракціони – такою насиченою і розмаїтою була програма святкування».
За цими словами визнання стоять старання працівників ДІАЗу, відділів культури міської ради і райдержадміністрації – начальники Олена Мельничук і Алла Соколовська, Центру дитячої і юнацької творчості – директор Сергій Репецький, театру-студії «Взори» – керівник Олена Різник і ведуча концерту, що своїм ексклюзивним костюмом вигідно виділялася серед святкового загалу. Не менш цікавий костюм підібрала і для співведучого концерту, колишнього вихованця «Взорів», а тепер магістранта Львівського національного університету ім. І.Франка Тараса Андріїва. На кожен потребуючий концертний поклик для рідного міста – він безвідмовний.

Діти задали тон концерту «Вінок культур»
Рівно годину молодші учасники зразкових вокальних студій «КРОК» і «АРТ-КРОК» (кер. Роксолана і Роман Видиші), танцювальних колективів «Екстравагант», «Розмарія», «Тандем», «Вікторія» (кер. Марія Щербата, Марія Кузів, Христина Хиляк, Ганна Солонинка) з ведучою Оксаною Кулаковою «готували» публіку до великої концертної програми, яку відкрив угорсько-українською композицією зразковий аматорський хореографічний колектив «Водограй» (кер.Ірина Бурчак, РБК).
Танцювали й старші групи вищезгаданих колективів, та все ж на святі домінувала пісня.
У виконанні ансамблю «Берег Жанни» (РБК) – Ляна Рудіч, Ігор Варчак, тріо «Вишневий цвіт» – Лілія Слободна, Наталя Борик, Леся Метельська (РБК), солістів Ляни Рудіч, Христини Білик, Івана Біланчина – Бережанська школа мистецтв ім. М. Бездільного, Лілії Слободної (РБК), Дмитра Семенчука (БАТІ), Андріани Ковальської (агротехнічний коледж), Ліди Герасимів, Каті Івахів – вихованців Роксолани і Романа Видишів, дуету Каті Фурдиги й Олі Масири та хору «Голосинка» під керівництвом подружжя Олесі і Дмитра Загородніх, викладачів Жуківської музичної школи.
Обрядовими піснями повнилося і фольклорне весільне дійство, поставлене на сцені народним аматорським театром української пісні «Золота Липа» (РБК) під керівництвом Марії Венгринович. З авторським твором виступив поет Ярослав-Ігор Кутний.
Інструментальні твори виконували оркестр духових інструментів Жуківської музичної школи (кер. Богдан Атаманчук), ансамбль духових інструментів «Оберіг» (кер. Тарас Видойник, РБК), учні Бережанської школи мистецтв – Максим Механік (скрипка), Богдан Петрів (саксофон) та викладачі Оксана Романенко й Іван Біланчин (акордеони).
Технічне забезпечення концертної програми здійснювали Ігор Варчак і Володимир Лизун.
Та як тільки на замкові мури впав вечірній сутінок, свято перенеслося на сцену в парк, де співали відомі гурти ,,Bugs and Bunny" та ,,Los Colorados" і відбулася DJдискотека.

Свято замку, який постав у 1554 році і всі 465 років манить своєю історією і далеко не розгаданими тайнами, відбулося на піднесених емоціях. Чи чуєте, вони ще й досі бринять у ваших і наших душах?

Надія Волинець,
учений секретар ДІАЗ у м. Бережани

.

Канікули в Бережанському замку 2013

Для третьо і четвертокласників району вже стало традицією розпочинати літні канікули фестивалем у Бережанському замку. Розважально-виховний проект для юних започаткували п’ять років тому Державний історико-архітектурний  заповідник у м. Бережани та відділ освіти райдержадміністрації. А його безпосередніми організаторами стали методист відділу освіти Галина Михальчук, керівник фольклорного театру «Взори» Будинку творчості школярів Оленка Різник та учений секретар ДІАЗ Надія Волинець.

Read more...

Західноукраїнська туристична виставка-фестиваль 2013

Вже вп’яте  18 травня заповідник брав участь у Західноукраїнській туристичній виставці-фестивалі в Тернополі.   Нашу міні-експозицію, що представляла інформаційно-рекламну продукцію про місто Бережани та туристичні маршрути привабливими околицями, відвідали як тернопільські видавці і туристичні фірми, так і гості фестивалю з Волині, Львова, Польщі, Болгарії, Придністров’я.

Read more...

Фестиваль українських заповідників у Києві 2013

Делегація Державного історико-архітектурного заповідника у складі директора Василя Зорика, завідувачів відділів Володимира Парація і Михайла Королишина взяла участь у Фестивалі українських заповідників «СПАДЩИНА», присвяченого Міжнародному дню музеїв (18 травня), який відбувався з 16 по 18 травня 2013 р. на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Read more...

Фестиваль «Казка мойого життя» -2013

Дитячий фестиваль-конкурс «Казка мойого життя» вдруге підбив підсумки і визначив переможців у номінаціях «Казочка», «Казка класична», «Казка-фентезі. Арт-проза», «Мамина казка», «Казка про Бережаньку ратушу». Серед 53 учасників  названі переможцями Вікторія Гуро, Іринка Капуста, Марія Марків, Оксана Швець, Степан Білоус, Ольга Пальчак, Софія Пшик, Влад Сорока, Галина Заболотна. Соломія Баранець, Іван Фальгаров, Володимир Бас, Вікторія Книш. Пам’ятні медалі для переможців виготовив місцевий майстер-кераміст Богдан Дмитрусь.

Read more...

ПЛЕНЕР-КОНКУРС-2016 «ВУЛИЦЯМИ РІДНОГО МІСТА»

17 учасників пленеру-конкурсу юних художників «Вулицями рідного міста», що вже став традиційним на відзначення Дня незалежності і Дня міста, зупинилися на 15 архітектурних ракурсах Бережан. Переносили їх на папір дві вікові категорії учасників – 10-15 років і 16-20 років.
Отже, цей пленер подорослішав (за рішенням організаторів – відділу культури, туризму та релігій, художньої школи, центру дитячої та юнацької творчості, ДІАЗу). Але не за рахунок нових невідомих імен, а завдяки подорослішанню на 8-6 років тих, хто починав у 2009-2010 рр. на пленерських мольбертах створювати архітектурні етюди Бережан.

Read more...

Пленери юних художників у нашому місті

Ідея проведення пленеру зародилася в ДІАЗ в 2009 році і була реалізована з нагоди Дня міста  та відзначення Дня незалежності України під назвою „Замок дитинства  мого”.  Тоді замку Синявських виповнювалося 455 років і 20 юних художників зголосилися малювати його з натури.

У 2010 р. дві дати в історії міста – 635-річниця першої писемної згадки про Бережани і 480 років надання їм магдебурзького права визначили пленеру тему „Рідне місто моє”. 17 учасників взялися змальовувати архітектуру площі Ринок.

Read more...