Українська (UA)English (UK)

В ПАМ'ЯТЬ ПРО ТРАГЕДІЮ 1941 РОКУ

В останні дні червня виповнилося 75 років з часу, коли радянська влада, відступаючи перед фашистським наступом, здійснила нелюдське масштабне знищення в’язнів по всій Західній Україні. За сучасними підрахунками на західноукраїнських землях було замордовано понад 50 тис. людей. 

Бережани теж не оминула ця жахлива трагедія 1941 року. З 26 по 30 червня 1941 року в Бережанській тюрмі здійснювались розстріли та катування. За різними даними в Бережанах загинуло від 174 до понад  270 осіб. 150 тіл знайдено у в’язниці, 70 – біля замку, кілька десятків спущено по Золотій Липі. В’язні були піддані нелюдським катуванням.

Трагедія кінця червня 1941 року безпосередньо здійснювалась на території тогочасної бережанської тюрми, а сьогодні тут діють ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» та ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний коледж».

Ці страшні події зачепили і Бережанський замок, на території якого здійснювалось захоронення тіл знищених в’язнів. Саме тому Державний історико-архітектурний заповідник у м.  Бережани прагне дослідити місце поховання жертв радянського тоталітарного режиму та гідно перепоховати їх.

30 червня 2016 року о 11.30 год  в м. Бережани відбулось  віче-реквієм, присвячене 75-й річниці масового знищення політичних в’язнів у Бережанській тюрмі. З інформацією про жертви злодіянь НКВС  виступила науковий співробітник ДІАЗ Олена Лугова. Священики основних християнських конфесій міста відслужили панахиду біля меморіального знаку «Пам’яті жертв сталінських репресій».У вшануванні пам’яті замордованих в’язнів взяли участь голова районної ради Білик Василь Федорович, заступник голови районної радиВисоцький Роман Костянтинович, міський голова Бережан  Володимир  Ярослававич Музичка, директор ВП НУБіП «Бережанський агротехнічний інститут» Василь Михайлович Павліський та директор ВП НУБіП «Бережанський агротехнічний коледж» Світлана Ігорівна Пилипишин, викладачі та студенти навчальних закладів, музейники, працівники ДІАЗ у м. Бережани, освіти і охорони здоров’я та громадськість міста.