Українська (UA)English (UK)

КАНІКУЛИ В БЕРЕЖАНСЬКОМУ ЗАМКУ

Від 50 і до 70-х років минулого століття бережанські школярі  любили  відвідувати замок не тільки після уроків, дехто навіть під час уроків, а про канікулярний час і говорити не доводиться. Висота стін, як і підземелля, не була для них недоступною. Тут можна було «пошукати»   привидів, походити по периметру колишніх мурів, дістатися вікна знаменитої трьохкімнатки у південній вежі, а вечорами розпалити ватру і придумувати страшні легенди.

Сьогоднішнім школярам такі мандрівки вже не доступні, хоч сиві і зруйновані мури не проти, аби до їх історії дотикалися дитячі запитливі уми. Мабуть, той поклик історії в рідному місті почули вчителі початкових класів та працівники Будинку творчості школярів (БТШ) і оформили  зустріч з середньовічною минувшиною у свято – пісенно-танцювально-спортивний розважальний фестиваль «Канікули в Бережанському замку».

 

За п’ять років вже сформувалися традиції  –  фестиваль двохденний, незмінні «посланці» в костюмах з епохи Синявських, будівничих і володарів нашого замку, Михайло Слабодух і Ольга Павлюк  – педагоги БТШ. Церемоніймейстер  Тарас Андріїв оглашає текст  грамоти  про відкриття свята і  запрошує гостей до слова – в першу чергу його головних організаторів Галину Михальчук, методиста початкових класів райметодкабінету, директорів – ДІАЗ Василя Зорика,  БТШ – Зінаїду Токарську. Розпорядником свята всі роки залишається  режисер, керівник гурків художньо-естетичного відділу БТШ Олена Різник.

Фестивальна територія, як завжди, оформлена хоругвою, смолоскипами, банерами ДІАЗу та БТШ, попередніх фестивалів,  гербами колишніх власників замку – Синявських, Денгофів, Чарторийських, Любомирських, Потоцьких та малюнками учасників конкурсу «Замок моєї мрії».

Традиційно фестиваль  починається змаганням  з перетягування линви, масовими  танцювальними хороводами (ініціює костюмована «свита» – учасники фольктеатру «Взори»), які і задають розважальний настрій святу. Його підхоплюють своїми пісенно-танцювальними візитівками шкільні команди,  сцена розквітає то українськими, то спортивними строями, то голубими накидками, то іменними бережанськими футболками. На грудях більшості емблеми шкіл.

Та кожен рік фестиваль збагачується цікавими заходами». Сьогорічний, який присвячувався 525-річчю від дня народження Миколи Синявського та 460-річчю побудови замку, Дню захисту дітей, збагатився, в першу чергу, кількістю учасників – до бережанських шкіл долучилися школярі Лісниківської, Раївської, Волицької, Посухівської, Шибалинської, Жовнівської, Комарівської шкіл І ст., Курянівської, Куропатницької, Нараївської, Потуторської, Саранчуківської, Рогачинської,  Мечищівської ЗОШ І-ІІІ ст., Урманської і Вільховецької  шкіл. Вже другий рік  учасниками свята була команда теофіпільських школярів Козівського району на чолі з вчителькою Іриною Фіняк, вдруге показали акробатичні композиції учні школи-інтернату (кер. Наталя Кулик) і виступали з пісенною програмою студійці «Кроку» (кер. Р.Видиш), дебютували драмстудія «Натхнення» (Кер. Л.Васютенко, БТШ) і танцювальні колективи «Вікторія» (кер. Г.Солонинка, БТШ) і «Тандем» (кер. М. Чорна). Отже, у фестивалі взяли участь більше шестисот учнів.

Другою новинкою цього свята було змінене місце збору учасників – нею стала площа Ринок, яку в 1530 році заклав Микола Синявський, і, зокрема, пам’ятник  Тарасу Шевченкові, ювілейний рік якого продовжуємо святкувати. Похід колони до замку відбувався під духовий оркестр Бережанської ЗОШ №1 (кер. З.Пилипів) та здивовані погляди перехожих, які захоплено проводжали живу нитку довгої колони, оформлену костюмами учасників фольклорного театру «Взори» (кер. О.Різник), дитячих театрів «Веселчатко» (кер. Л. Васютенко) і «Світанок» (кер. О. Гребінь) з БТШ. Повітряні кульки, м’ячі, обручі доповнювали колорит колони і були активно використані  в спортивних забавах. Їх організовував у замку директор Бережанського районного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» Володимир Савочка при допомозі  волонтерів Андрія Гараса,  Алли Соколовської та молодіжного порталу БМГО «Рідне місто». Звичайно,  найбільш запотребуваним знаряддям виявилися линви. Їх  безперестанку перетягували як хлопчики, так і  дівчатка, а на пропозицію Галини Михальчук силами помірялися і команди вчительок.

Ще одним густо виповненим місцем на святі були столи майстер-класів  з техніки «Канзаши» та боді-арту. Ці новинки принесли на фестиваль керівники гуртків декоративно-прикладного мистецтва БТШ Ірина Сивак, Ірина Панашій та заввідділу образотворчого мистецтва Любов Бай. Бажаючих прикраситися малюнками було стільки, що майстрині не мали коли подих перевести.

Свято закінчилося, а його учасників ще й сьогодні можна розпізнати по лицях, розписаних прапорами України, тризубами, і, навіть,  написами «Слава Україні».     

 Надія Волинець